RECAST Artist Talk #4
Kan kunsten ”omstøbe” magten, historien eller identiteter? Kom til artist talk med Lea Guldditte Hestelund og Nanna Debois Buhl, der begge udstiller værker på RECAST.
Samtidskunstudstillingen RECAST afholdes i anledning af Københavns Universitets markering af 150-året for kvinders adgang til de lange, videregående uddannelser. Udstillingen udfordrer universitetets tradition for at bruge kunst - og i særdeleshed buster af hvide mænd - til at mindes og skrive sin historie.
Kom til artist talk om, hvordan billedkunstnerne Lea Guldditte Hestelund og Nanna Debois Buhl, der begge bidrager til udstillingen, mener at kunne bidrage til omstøbningen af universitetets monumentale historie og kultur, så den bedre favner de mennesker, der skal forme fremtidens videnssamfund.
Talken modereres af Mathias Danbolt, der er medkurator af udstillingen og professor i kunsthistorie på Københavns Universitet med primært fokus på queer, feministiske og dekoloniale perspektiver på kunst og kultur.
Efter samtalen er der mulighed for at se udstillingen.
_____
Lea Guldditte Hestelund (f. 1983) er en dansk kunstner, der arbejder i krydsfeltet mellem skulptur, installation og tværfaglige samarbejder, hvor den skulpturelle krop
også kan tage form som litteratur, duft eller musik. Gennem en vedvarende kritik af vestlige idealer for krop og køn har hun over det seneste årti introduceret den
omsorgsfulde og sårbare krop i hendes værker - en krop, ofte marginaliseret i den klassiske skulpturtradition, som Hestelund på sin egen måde fornyer og udfordrer.
Hestelund er uddannet fra Det Kongelige Danske Kunstakademi og Kunstakademiet i Düsseldorf.
_____
Nanna Debois Buhl (f. 1975) er en dansk billedkunstner bosat i København. Kendetegnende for Buhls billedkunstneriske praksis er at hun kombinerer
kunstnerisk eksperimenteren med videnskabelig forskning, og trækker forbindelser på tværs af tid, skala og medier. Hendes værker manifesterer sig som fotografier, vævninger, installationer, film, algoritmebaserede værker, kunstnerbøger og værker
i det offentlige rum. Et gennemgående fokus er undersøgelsen af historisk og kulturel viden og arv, og de forhold og fortællinger som knytter sig hertil – hvordan historier konstrueres, og hvilken betydning de får for individ og fællesskab. Buhl har en praksisbaseret PhD fra Det Kongelige Danske Kunstakademi og Københavns
Universitet (2024), er uddannet fra Det Kongelige Danske Kunstakademi og har deltaget i Whitney Independent Study Program i New York.