Mad og drikke
City campus: I kælderen finder du frokoststuen hvor du finder køleskab, mikroovn, elkedel og både kaffe- og snack-automat til den lille sult. Fra frokoststuen er der adgang til gårdhaven, hvor man også kan nyde sin frokost i solskinsvejr.
Frederiksberg Campus: Her kan du finde en automat med vand og snacks samt en kaffeautomat og en ekstra slikautomat. Kantinen Gimle ligger et stenkast fra biblioteket, her kan du både få morgenmad og frokost. Café Væksthuset ligger i Landbohøjskolens have. Der er åbent i sommermånederne, når kaffen gerne må være ekstra god.
Nørre Campus: Der findes et tekøkken i forhallen med køleskab, mikroovne, Cookere og snackautomater som alle kan benytte. Husk at tage bestik med hjemmefra. Du kan også fylde drikkedunken fra vandposter rundt omkring på biblioteket. Under 10 min. fra biblioteket er der masser af muligheder for at købe mad i Bistropol (Metropols kantine) eller i Biocenterets kantine. Der er også mulighed for at indtage frokosten i Mærsk Tårnets kantine
Søndre Campus: Du har bl.a. mulighed for at spise frokost i vegetarkantinen i KUA1, The Wicked Rabbit, som er berømt for sine falafler og grøntsagsbuffet. I Mødestedet i KUA2 kan du tanke op med billig baristakaffe og kage, når lækkersulten melder sig. Er du issulten, kan du med fordel besøge Ismageriet på en solrig dag. Du finder også en række dagligvarebutikker rundt om campus.